وبلاگicon

سه تار - مطالب بهمن 1392

بهترین مکان برای نمایش تبلیغات شما

شهلا میلانی و نسرین ناصحی اپرای ˝پرنسس در حریر˝ را خواندند

دسته بندی: اخبارموسیقی،
عصر روز گذشته شهلا میلانی و نسرین ناصحی در فرهنگسرای نیاوران به اجرای برنامه پرداختند و نکته قابل توجه این کنسرت این بود که با وجود اینکه این کنسرت به اپرا و موسیقی آواز کلاسیک اختصاص داشت اما سالن از حضور بانوان علاقه مند موسیقی پر شده بود. نکته دیگر قابل توجه این کنسرت این بود که قبل از شروع اجرا بیشتر بانوان درباره قطعاتی که قرار است در این کنسرت اجرا شود با یک دیگر صحبت می کردند و این موضوع نشان دهنده این بود که استقبال از این کنسرت بسیار خوب بوده است.

اعضای گروه با تشویق مخاطبان به روی صحنه آمدند و تنها نوازنده ای که به روی صحنه آمد نیلوفر بدره کوهی بود که با نوای ساز پیانو با شهلا میلانی و نسرین ناصحی همکاری می کرد. سپس اولین قطعه را با عنوان "صلح" اجرا کردند و در پایان این قطعه شهلا میلانی گفت: امشب در کنار هم جمع شدیم تا لحظات شیرینی را برای هم رقم بزنیم و ما هم امیدواریم این کنسرت مورد قبول شما عزیزان قرار گیرد. سپس قطعه "شبح اپرا" و بخشی از اپرای "کاوالربا روستیکانا" را با همکاری نیلوفر بدره کوهی اجرا کردند. قطعه چهارم بخشی از اپرای "توسکا" بود که بعد از پایان این قطعه مخاطبان به صورت ایستاده به تشویق این گروه پرداختند.

همچنین در ادامه منتخبی از قطعات "ناپولتین" توسط اعضای گروه اجرا شد که دست زدن های بانوان علاقه مند به موسیقی بیانگر رضایت آن ها بود. سپس این گروه بخشی از اپرت "آرشین مالالان" را اجرا کردند و در ادامه یک قطعه کلاسیک ایرانی را با عنوان "عمر نباید دمی" برای مخاطبان اجرا کردند که در پایان این قطعات مخاطبان باز هم به تشویق این گروه پرداختند. نکته قابل توجه هماهنگی اعضای گروه با یک دیگر بود و این هماهنگی بیانگر تسلط کافی اعضا بر موسیقی کلاسیک و اپرا بود.

در ادامه دوئت "بانوی من"، اپرای "پرنسس در حریر"، اپرای "کارمن"، دوئتی از "اپرت خفاش" اجرا شد. قطعه آخر این کنسرت به قطعه "استانبول" اختصاص داشت و در پایان اعضای گروه ضمن تشکر و قدردانی از حضور مخاطبان در این کنسرت سالن را ترک کردند. بنابر این گزارش، شهلا میلانی (سوپرانو)، نسرین ناصحی (متسو سوپرانو) و نیلوفر بدره کوهی (پیانو) از اعضا و نوازندگان این گروه بودند. گفتنی است، گروه "آواز ملل" در سال 1376 به کوشش سه تن از هنرمندان آواز کلاسیک و پیانو فعالیت خود را آغاز کرد. آشنا کردن مردم به ویژه بانوان و جوانان با هنر اپرا و جلوه های گوناگون موسیقایی آواز کلاسیک از اهداف همیشگی این گروه بوده است. از جمله فعالیت های این گروه می توان به شرکت در جشنواره های متعدد داخلی و خارجی و اجرای قطعاتی از آهنگسازان مطرح جهان با همراهی ارکستر سمفونیک اشاره کرد. تنوع در آثار آهنگسازان جهانی و ایرانی و تنظیم و اجرای قطعات با ارزش فولکلور ملل مختلف با ظرافتی خاص که توجه جدی و تمرکز مخاطب را جلب می کند از دستاوردهای پر ارزش و مهم این گروه به شمار می رود.
این صفحه را به اشتراک بگذارید داغ کن - کلوب دات کام
نظرات ()
تاریخ : 1392/11/29

درخشش قمصری، معتمدی و غزل نو در جشنواره موسیقی فجر

دسته بندی: اخبارموسیقی،
سال‌هاست که طرفداران موسیقی سنتی ایران، متعصبانه نسبت به کم‌توجهی نسل جوان به این گونه از هنر، انتقاد و نگرانی‌شان را ابراز می‌کنند، از سوی دیگر، نسل جوان نیز لجوجانه‌، با تاکید بر ضعف‌های انطباقی، به این سرمایه‌ی ملی کم‌توجهی می‌کنند. با این پیش‌زمینه می‌توان گفت، حضور و فعالیت موسیقیدانان جوانی چون علی قمصری و محمد معتمد، شعله‌ی امید به آینده‌ی موسیقی ایرانی را در پیوند بین سنت و گرایش‌های نو، روشن نگه‌ می‌دارد.


سال‌هاست که طرفداران موسیقی سنتی ایران، متعصبانه نسبت به کم‌توجهی نسل جوان به این گونه از هنر، انتقاد و نگرانی‌شان را ابراز می‌کنند، از سوی دیگر، نسل جوان نیز لجوجانه‌، با تاکید بر ضعف‌های انطباقی، به این سرمایه‌ی ملی کم‌توجهی می‌کنند. با این پیش‌زمینه می‌توان گفت، حضور و فعالیت موسیقیدانان جوانی چون علی قمصری و محمد معتمد، شعله‌ی امید به آینده‌ی موسیقی ایرانی را در پیوند بین سنت و گرایش‌های نو، روشن نگه‌ می‌دارد.

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این دو چهره‌ی جوان موسیقی سنتی ایران که حالا نامی هم برای خود دست و پا کرده‌اند، در بیست‌وچهارمین دوره‌ی جشنواره‌ی بین‌المللی موسیقی فجر، کنسرتی ارایه کردند که می‌توان گفت، نمونه‌ی جدی از تلاش برای حرکتی نو بر بستر اصالت‌ها و در یک کلام، رپرتواری تلفیقی با حفظ وقار لازم بود.

این دو هنرمند که قرار بود اجرایشان با نام کنسرت «عبور» در اسفندماه و در دو نوبت، در تالار وحدت به صحنه رود، یک نوبت آن‌را در قالب جشنواره موسیقی فجر، شامگاه دوشنبه 28 بهمن‌ماه به انجام رساندند.

در گوشه‌ای از آسمان ابری شبیه سایه‌ی من بود

ابری که شاید مثل من آماده‌ی فریاد کردن بود


کنسرت «عبور»


در این اجرا که خود قمصری علاوه بر سرپرستی گروه، نوازندگی تار و دوتار را انجام می داد، با همراهی تنبک، سه ویولن آلتو و یک ویولن سل، گروه قطعات: در گوشه‌ای از آسمان، همزاده، بلای عشق، با من بگو تا کیستی؟، می‌چرخد این تسبیح، چه نزدیک‌است، و بی‌باده مست را عرضه کردند. شعرهای این قطعه‌ها نیز علاوه بر مولانا، از شاعران نوگرایی چون هوشنگ ابتهاج، محمدعلی بهمنی و محمدرضا شفیعی کدکنی بود. این شعرها بیشتر غزل‌های نو بودند اما حتا یکی از آن‌ها (می چرخد این تسبیح) در قالب نیمایی انتخاب شده بود:

می‌چرخد این تسبیح و دستی هیچ پیدا نیست

پشت سر هم دانه‌ها یک‌ریز می‌آیند

یک دانه روشن، دیگری تاریک

ریز و درشت دانه‌ها در رشته‌ای باریک

نه می‌توانی رشته را دیدن،


نه دست را در کار گردیدن


می‌چرخد این تسبیح و عمر ما پایان پذیرد عاقبت


اما...


"اما" رها کن! جای "اما" نیست!


می‌چرخد این تسبیح و دستی هیچ پیدا نیست...


در این اجرا، برخلاف بسیاری از کنسرت‌های نامداران موسیقی سنتی، قطعه‌های ساز و آواز نیز در کمال دقت، بسیار گزیده انتخاب شده بود تا مخاطبان خود را که الزاما متخصص موسیقی کلاسیک ایرانی نیستند، راضی‌تر نگه دارند.

گروه «عبور» علی قمصری با همراهی محمد معتمدی که سال گذشته با گروه ادیب در این جشنواره حضور یافته بود، در حالی در سالن پر از جمعیت تالار وحدت اجرایش را عرضه کرد که استفاده از تصاویر متناسب با قطعه‌ها در پس‌زمینه‌ی صحنه، رضایت نسبی حاضران را افزایش داده بود.
این صفحه را به اشتراک بگذارید داغ کن - کلوب دات کام
نظرات ()
تاریخ : 1392/11/29

سایر صفحات سایت

تعداد صفحات : 13
1 2 3 4 5 6 7 ...

تبلیغات

نظرسنجی

ازصدای چه سازی خوشتون میاد
جستجو

تبلیغات 2

درباره وبلاگهرگونه پیشنهادات وانتقادات خود
را ازطریق جیمیل ویا سامانه پیام کوتاه اطلاع دهید.
ممنون ازهمه بازدیدکنندگان عزیز
..................................
ثبت شده در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی
................................

هرگز دلم از یاد تو غافل نشود
گر جان بشود مهر تو از دل نشود
افتاده ز روی تو در آیینهٔ دل
عکسی که به هیچ وجه زایل نشودمدیر وبلاگ : سه تار .