وبلاگicon

سه تار - نکته هایی درباره اطلاعات نادرست رئیس فرهنگستان هنر از استاد شجریان

بهترین مکان برای نمایش تبلیغات شما

نکته هایی درباره اطلاعات نادرست رئیس فرهنگستان هنر از استاد شجریان

دسته بندی: اخبارموسیقی،
خبرآنلاین در یادداشتی به قلم سیدعبدالجواد موسوی نوشت:
محمدرضا شجریان


استاد علی معلم شاعر مسلمان و متعهد و انقلابی سلام علیکم

در رسانه ها از قول شما درباره استاد شجریان سه خط نقل شده است .در این نقل قول که تا این لحظه از سوی شما تکذیب نشده سه نکته نادرست وجود دارد. اول آن که فرموده اید استاد شجریان گفته اند ربنای ایشان از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش نشود. این نقل از اساس اشتباه است.

آقای شجریان خطاب به ریاست سازمان صدا و سیما گفته اند به جز دعای ماه مبارک رمضان که متعلق به مردم است مابقی آثار ایشان پخش نشود. دوم این که فرموده اید جناب شجریان بر روی صحنه حرکات جلفی انجام می دهند که دور از شان ایشان است و بعد نصیحت هایی فرموده اید ایشان را که چون پیر شدی چنین باش و چنان. درباره این که بعضی از پیران ما از شاعر گرفته تا خنیاگر گاه کارهایی می کنند که اصلا در خور شان و شخص ایشان نیست بسیار می توان سخن گفت که بماند به وقتش اما اگر لطف می کردید مصادیق جلف بازی جناب شجریان را آن هم بر روی صحنه ذکر می کردید بسیار ممنون می شدیم. حقیقتا کنجکاو شدم بدانم این چه صحنه ای بوده که شما را این گونه به واکنش وا داشته و اما نکته آخر این که گفته اید استاد برگردد و به تقویت موسیقی ردیف بپردازد. ببخشید استاد دقیقا باید به کجا برگردد؟ از شایعاتی که در این سال ها سخت قوت گرفته و هیچ نسبتی با حقیقت ندارد زندگی کردن استاد در خارج از کشور است. جناب شجریان در آخرین مصاحبه شان با یکی از نشریات داخلی به این موضوع اشاره  و این شایعه را  رد کردند. تا آن جا که من به خاطر دارم شما علی رغم اقتضای شغلتان خیلی دقیق اخبار را پیگیری نمی کنید و قضاوتتان معمولا بر اساس شنیده هایتان است. شنیده هایی که معمولا راویانش چندان ثقه نیستند. از آن جایی که می دانم شما به خدا و پیغمبر و قبر و قیامت معتقدید خواستم به عرض شما رسانده باشم که متاسفانه همه اطلاعاتتان در مورد جناب شجریان غلط است. وقتی هم اطلاعات غلط باشد قاعدتا نتیجه ای که از آن اطلاعات حاصل می شود غلط است. یعنی غلط اندر غلط. اگر حقیقتا به چیزهایی که گفتم معتقدید بهتر است یک جورهایی جبران مافات کنید ونفی حقیقت مکنید آن هم از بهر دل عامی چند که قیامت خیلی هم دور نیست.

توضیح ضروری این که: در عالم سیاست بسیار دیده ایم که کسی را بدون هیچ دلیل و مدرکی به چیزهایی متهم کنند و براساس همان اتهام اثبات نشده متهم را به اشد مجازات محکوم کنند. تاسف بار است اما وقتی این اتفاق در عالم فرهنگ و هنر رخ می دهد تاسف صد چندان می شود. این حرف ها البته به معنای دفاع بی چون و چرا از استاد شجریان نیست. جناب شجریان نیز مثل همه هنرمندان این سرزمین قابل نقد است چنان که چندی پیش این بنده کم ترین چیزی نوشتم ذیل عنوان یک پیشنهاد فوق العاده به استاد شجریان. مطلب را در خبرآنلاین هم می توانید بخوانید تا گواهی باشد بر این نکته که انتقاد با چیزهایی که شاعر گرانقدر ما می فرمایند فرق دارد.خیلی هم فرق دارد.


منبع: خبرآنلاین
این صفحه را به اشتراک بگذارید داغ کن - کلوب دات کام
نظرات ()
تاریخ : 1393/09/12

نظرات

تبلیغات

نظرسنجی

ازصدای چه سازی خوشتون میاد
جستجو

تبلیغات 2

درباره وبلاگهرگونه پیشنهادات وانتقادات خود
را ازطریق جیمیل ویا سامانه پیام کوتاه اطلاع دهید.
ممنون ازهمه بازدیدکنندگان عزیز
..................................
ثبت شده در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی
................................

هرگز دلم از یاد تو غافل نشود
گر جان بشود مهر تو از دل نشود
افتاده ز روی تو در آیینهٔ دل
عکسی که به هیچ وجه زایل نشودمدیر وبلاگ : سه تار .